حالت های ماده

در درس ماده چیست1 علوم پایه دوم به تشریح سه حالت ماده یعنی جامد،مایع و گاز پرداخته. اما امروزه دیگه همه می دونند که ماده چهار حالت داره گرچه پرداختن به حالت چهارم ماده یعنی پلاسما برای دانش آموزان پایه دوم کمی دشواره اما در حین تدریس متوجه شدم که یکی دوتا از دانش آموزان در این مانده بودند که آتش در کدام دسته از مواد قرار می گیرد. چند نفر می گفتند که آتش  جز گازها است. اما وقتی آتش رو با خواص گازها مطابقت دادند متوجه شدند که آتش گاز نیست و جز هیچ کدوم از این سه دسته قرار نمی گیرد. من هم یه سری توضیحاتی در این مورد بهشون دادم و گفتم که در سال های آینده با یک شکل جدیدی از ماده آشنا می شوید که شعله ی آتش در اون دسته قرار می گیره.

اما غیر از این چهار حالت دانش امروزی دو حالت دیگری از ماده را نیز جز دسته بندی های مواد به حساب آورده که با این حساب  می توانیم بگوییم    مواد شش حالت دارند.

 

جامد

در حالت جامد ،نیروهای بین مولکولی، بقدری قویتر ازانرژیجنبشیهستند که باعث سخت شدن جسم در نتیجه عدم جاری شدن آن می‌گردند. جامداتشکل و حجم معینی دارند. در جامدات فاصله مولکولها مانند فاصله آنها در مایع است. جامدات نمی‌توانند مانند وضعیتی که حالات مایع و گاز دارند، آزادانه به اطراف حرکتکنند. بلکه ، در جامد ،مولکولهادر مکانهای خاصی قرار می‌گیرند و فقط می‌توانند در اطراف این مکانهاحرکتنوسانیرفت و برگشتی بسیار کوچک انجام دهند.

این حرکت نوسانی ، بخصوص درجامداتبلورین، کاربردهای صنعتی و علمی زیادی را برای این دسته از مواد به دنبالدارد.

مایع

در حالت مایع ، مولکولها بهم نزدیک‌تر بوده، بطوریکه نیروهایمابینشان قویتر از انرژی جنبشی آنان می‌باشد. از طرف دیگر ، نیروها آنقدر قوینیستند که قادر به ممانعت از حرکت مولکولها گردند. از این روست که جریان مایع ازظرفی به ظرف دیگر شدنی است، اما نسبت سرعت جاری شدنآبدر مقایسه با مایعات دیگر از قبیلروغنهاوگلسیرینبسیار متفاوت است که این تفاوت در سرعت جاری شدن ، میزان مقاومت یک مایع در مقابلجاری شدن ،یعنیویسکوزیتهآن خوانده می شود که خود تابعی ازشکل ، اندازه مولکولی ،درجهحرارتوفشارمی‌باشد. بنابراین مایعات حجم معین و شکل نامعینی دارند.

فاصله مولکولها درمایعات در مقایسه با گازها بسیار کم است. در مایعات ، مولکولها به اطراف خود حرکتمی‌کنند و به سهولت روی هم می‌لغزند و راحت جریان (شارش) پیدا می‌کنند. مواد مایعبا قابلیت شکل پذیری و جریان یافتن در شبکه‌های ریز ، کاربردهای زیادی در صنعت پیداکرده‌اند.

گاز

حالت فیزیکی مواد در شرایطفشارو درجه حرارت طبیعی ، بستگی به اندازه مولکولی و نیروهای فی‌مابین آن دارد. اگرمقدار کمی از یک گاز ، در یک تانک نسبتا بزرگی قرار گیرد، مولکولهای آن با سرعت درسرتاسر تانک پخش می‌شوند. پخش سریع مولکولهای گاز دلالت بر آن می‌کند که نیروهایموجود فی‌مابین مولکولها ، بمراتب ضعیفتر از انرژی جنبشی آن است و از آنجایی کهممکن است مقدار کمی از یک گاز در سرتاسر تانک یافت شود، نشان دهنده آن است کهمولکولهای گاز باید نسبتا از هم فاصله گرفته باشند. بنابراین گازها شکل و حجمشانبستگی به ظرفی دارد که در آن جای دارند.

در حالت گازی ، مولکولها آزادانه بهاطراف حرکت کرده و با یکدیگر و نیز با دیواره ظرف برخورد می‌کنند. فاصله مولکولهادر حالت گازی در حدود چند ده برابر فاصله آنها در حالت مایع و جامد است. اگر در یکظرف نوشابه

/ 5 نظر / 82 بازدید
م.معظمی

علي در عرش بالا بي نظير است علي بر عالم و آدم امير است به عشق نام مولايم نوشتم چه عيدي بهتر از عيد غدير است؟ عید غدیر مبارک[گل]

آموزگـــــــــــار

[گل][گل][گل][گل][گل] نازد به خودش خدا که حیدر دارد / دریای فضائلی مطهر دارد همتای علی نخواهد آمد والله / صد بار اگر کعبه ترک بردارد عید غدیر خم مبارک باد [گل][گل][گل][گل][گل]

رسولی

سلام خدمت همکار عزیز هم پایه ای شما با افتخار به جمع دوستان در وبلاگ من پیوستید امیدوارم که با تبادل تجربیات قدم در راه بهبود هر چه بهتر نظام آموزشی برداریم

سانتانا

شما میدونین ژله کدام حالت ماده است؟

علی

کارتان عالیست موفق باشید . ما را لینک فرمایید و از امکانات رایگان ما استقاده فرمایید