جشنواره بزرگ نجات تخم مرغ

هدف از برگزاری این جشنواره علمی ـ ‌پژوهشی طراحی سازه ای است که بتواند مواد غذایی را که از ارتفاع بالا به سمت زمین پرتاب  می شوند کاملا سالم فرود آورد. این مسابقه در اصل برای بکار گیری خلاقیت های مختلف  می باشد و شرکت کننده در این مسابقه یک تخم مرغ در سازه ساخته شده قرار می دهد و آن را از ارتفاع تعیین شده به پایین رها می کند ، در نهایت تخم مرغ باید سالم به زمین برسد. و در کم ترین زمان بتوان به آن دسترسی پیدا کرد..

  روش اجرای جشنواره نجات تخم مرغ

شما در این مسابقه که توسط  گروه  دونفرهخودتان برگزار می شود، یک تخم مرغ را در دستگاهی که ساخته اید، قرار می دهید و از ارتفاع بالا آن را به سمت پایین پرتاب می کنید و یا رها می کنید. ارتفاع هم در بخش قوانین مشخص شده و در نهایت تخم مرغ باید سالم به زمین برسد. البته این توضیح هم باید بدهیم که شما می توانید به تخم مرغتان هر چیز دست ساخته ای که دوست دارید وصل کنید، چتر نجات یا حتی وسایل موتوری غیر کنترلی  و بادکنک و ...
در ضمن دانش آموزان در هر پایه ای  که هستند , دخترانه و پسرانه و مختلط می توانند در این مسابقه شرکت کنند و جایزه ارزنده ای به نفرات تیم های اول تا سوم تعلق خواهد گرفت.

قوانین اجرایی
1-  
در صورت شکستن تخم مرغ تیم از دورِ مسابقات حذف می شود.
2-  به نسبت سالم بودن تخم مرغ (سالمِ سالم تا ترک خورده سالم) 10 امتیاز تعلق می گیرد.

3- به خلاقیت (شامل خلاقیت در طراحی ، استفاده از مواد ساده،‌ نوع پرتاب و...) 10 امتیاز تعلق می گیرد.
4- به دقت فرود 10 امتیاز تعلق می گیرد. به این صورت که تیم شرکت کننده محل فرود تخم مرغ را مشخص می کند. فضای درنظر گرفته شده برای فرود دایره ای به قطر 1 متر می باشد، و در صورت خطا به ازای هر  1 متر ،  1 امتیاز کسر می گردد. ( اگر خطا بیش از 10 متر باشد از این بخش امتیازی تعلق نمی گیرد).
5- به نسبت  راحتی دسترسی به تخم مرغ بعد از فرود 5   امتیاز تعلق می گیرد و در صورتی که سازه را طوری طراحی کند که تخم مرغ بعد از فرود بیرون بیاید  5   امتیاز مازاد به او تعلق می گیرد.

 6- ارتفاع پرتاب تقریبا  6   متر می باشد . ارتفاع دقیق روز مسابقه تعیین می گردد.
7- هر تیم موظف است یک عدد تخم مرغ خام را به همراه داشته باشد.( برای  احتیاط می توانند تخم مرغ اضافه به همرا ه داشته باشند- تخم مرغ ها قبل از استفاده توسط هیئت داوران بازدید خواهد شد).

8- استفاده از پنبه , ابر یا موادی شبیه آن  در پوشاندن کامل تخم مرغ ممنوع می باشد.

9- تعداد اعضای هر تیم دو نفر می باشد . از این تیم دو نفره  فقط یک نفر اجرا کننده خواهد بود.

10- طول و عرض و ارتفاع دستگاه از لحظه رها شدن تا فرود نهایتاً می بایست در اندازه  1 * 1 * 1  متر باشد.

11- از مواد شیشه ای و خطرناک استفاده نگردد.
12- ایمنی افراد به عهده خودشان و سرپرست آنان خواهد بود.

13- ایاب و ذهاب دانش آموزان در مرحله شهرستانی برعهده ی مربی مربوطه می باشد.

14- تفسیر قوانین بر عهده هیئت داوران می باشد.
15- قابل توجه شرکت کنندگان ، مسابقه در فضای باز برگزار خواهد شد لذا عوامل طبیعی مانند وزش باد و ... را در نظر بگیرید. (شرایط محیطی برای همه شرکت کنندگان یکسان خواهد بود)

16- شرکت در مسابقه به منزله پذیرش تمامی قوانین مندرج در آیین نامه مسابقه می باشد.

17- این مسابقه ویژه دانش آموزان پایه های  اول تا ششم مقطع ابتدایی می باشد.

18- - شماره تماس  تلفنی برای کسب اطلاعات بیشتر4225541    -   09171972409  

امتیازات

جمع کل امتیازات اصلی این مسابقه 40  امتیاز و 5   امتیاز ویژه است که به شرح زیر تعیین می گردد:
1- سالم رسیدن تخم مرغ 10 امتیاز و ترک خورده 5  امتیاز و به تخم مرغ شکسته امتیازی تعلق نمی گیرد و از دورمسابقه خارج می گردد .
2- خلاقیت و نوآوری 10 امتیاز
3-  دقت پرتاب و فرود 10 امتیاز  (  هر 1  متر خطا از مرکز فرود (1-) امتیاز واگر خطا بیش از 10 متر باشد از این بخش امتیازی تعلق نمی گیرد)

4- گزارش کامل و به موقع (شامل گزارش برگزاری مسابقه مرحله آموزشگاهی، نحوه عملکرد سازه برتر ،مشخصات کامل تیم دو نفره به همراه مربی و شماره تماس )  5 امتیاز

5- سادگی دسترسی به تخم مرغ بعد از فرود 5 امتیاز

6-  درصورت بیرون آمدن تخم مرغ از سازه بعد از فرود 5 امتیاز مازاد به امتیاز خلاقیت اضافه می گردد.

قابل توجه مربیان و  شرکت کنندگان

آخرین مهلت ارسال گزارش اولیه کامل (‌که شامل 5 امتیاز می باشد) تا 16 دی  1391 می باشد. این گزارش ، شامل نحوه ساخت و عملکرد سازه ،, مشخصات کامل تیم دو نفره به همراه مربی و شماره تماس و گزارشی از برگزاری مسابقه می باشد.

این اطلاعات محرمانه بوده و  تا روز مسابقه کاملا محفوظ خواهند ماند.

 

/ 0 نظر / 36 بازدید